Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylinné tinktury

8. 10. 2009

1

Aloe arborens   D3

Potíže s tlustým střevem, sliznicemi zažívacího traktu, upravuje průjmy nebo  zácpy, vyměšování , nadýmání, hemeroidy, kolitidy, akutní žaludeční potíže, potíže s vrátníkem .

Použití: před jídlem  5 kapek 3x denně.   Nesmí se brát při menstruaci , v těhotenství .

2

Aloe vera- D3

Působí na žaludeční potíže, infekční průjmy záněty tlustého střeva,  hemeroidy, potíže s vrátníkem, bolesti hlavy ve spojení se zácpou,  nadýmání,- reguluje vyměšování, zlepšuje peristaltiku, zácpu a ochablost střev, na  potlačenou menstruaci, dodává energii,  artritidu,slabost,
LOKÁLNÍ APLIKACE
- odlolnost proti zubnímu kazu
- zlepšení hojení a analgetický účinek po zásazích v dutině ústní
- parodontóza
- zlepšení přijetí zubních protéz, umělých zubů

Užití: 3x denně 10 kapek před jídlem

3

Kiwi  -  Actinidie_ ANS - D3

Obsahuje mnoho vitamínů, především B1,2, provitamin A, C a minerální látky. Užívá se na dýchací potíže, celkovou únavu, proti močovým kamenům, zlepšuje metabolismus, mírní jaterní potíže, poruchy trávení, slabost, horečky a vnitřní bolesti.

Užití: 3x denně 8 kapek před jídlem  do trochu vody

4

Arnika tinktura   C 30 (arnica montana)

Používá na pohmožděniny, kontuze, distorze, vředy, hematomy, neuralgie, ischias, bolesti svalů a nervů, zhoršující se při pohybech a otřesech.

Užití: 3x denně 4 kapky před jídlem

5

Bez černý - list D3 (sambucus nigra)
Působí na bolestivé záněty kloubů, stavy znehybnění kloubů (arttrosu), revmatické bolestivé stavy, otoky, bércové vředy, dnu , astma, záněty horních cest dýchacích horečky z nachlazení. Působí antiskleroticky, regeneruje jaterní buňky. Preventivně působí proti rakovině všech druhů, čistí krev a působí proti vodnatelnosti  a potopudně.Vnitřně se tinktura užívá  i při dně a revmatismu.

 Použití : 3x denně 10 kapek před jídlem

6

Konopí seté -  D3 CANNABIS SATIVA

Používá se na  roztroušenou sklerózu, chronické bolesti, neuropatie, deprese, artrózu, gastro-intestinální choroby, migrény, alergie, bolesti páteře, astma, nechtěnou ztrátu tělesné váhy a poranění míchy. Význam má při léčení rakoviny

Tato bylina účinně pomáhá nejen v případě vážných nemocí, ale při lokální aplikaci v podobě tinktury nebo masti přináší úlevu a rychlé zhojení i při běžných zdravotních problémech, jakými jsou drobné oděrky, popáleniny, kousnutí hmyzu, různé plísně, furunkly a hnisavá ložiska, akné, výrony či zhmožděniny nebo menstruační bolesti

Užití: 3xdenně 7 kapek před jídlem – 5 týdnů

 

7

Cibule  tinktura  D3 Alium cepa

Záněty hrtanu a jícnu, záněty nosních sliznic,  záněty středního ucha, pocení, působí na kašel , má močopudný efekt a vliv na mužskou potenci, proti parazitům, pomáhá při ateroskleróze a vysokém tlaku krve, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje shlukování krevních destiček a urychluje rozpouštění trombů.

Užití: 3x denně 6 kapek po jídle

8

Celík zlatobýl  D3 (Solidago virgaurea) RSOL

Působí při zánětech močového měchýře, při poškození ledvin, na kožní defekty z titulu nemoci ledvin, chronická nefritida, dna, zbytnění prostaty.

Použití: 3x 9 kapek před jídlem

9

Česnek setý D3  (Alium sativum)

Použití na: arteriosklerozu, vysoký tlak, poruchy trávení a nechutenství, pálení žáhy, nadýmání, zácpa,  rýma, astma

Užití :  3x denně 6  kapek před jídlem,

10

Dobromysl –   D3 (Oreganum,)

Působí na posilnění nervů,  plicní choroby, na psychiku a dobrou mysl. pomáhá při neurózách, má protikřečové účinky, zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, působí protiprůjmově, na akné, alergie, astma, kvasinky a plísně, zácpu, zažívací obtíže, bodnutí hmyzem, bronchitidu, afty, nachlazení a chřipku, nemoci dásní, bolesti hlavy, postižení parazity, zápaly plic, psoriázu, plísně nehtů či bradavice. Silné přírodní antibiotiku, působí jako silná látka proti plísním – jak kožním, tak proti plísním v potravinách, které způsobují trávicí obtíže a leukémii.

Užití: 3x denně17 8 kapek po jídle

11

Chmel otáčivý D3 (Humulus lupulus)

Chmel působí sedativně, podporuje trávení, má desinfekční účinky a protože obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům, napomáhá u žen regulovat menstruační cyklus a u mužů tlumí pohlavní pud.Chmel se také používá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu, nadýmání nebo při potížích spojených s klimaktériem.

Užití: 4x denně 12 kapek před jídlem

12

Jinan   D5  (ginko biloba)

Tinktura z listů Ginko biloby zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání těla. Pomáhá zlepšovat paměť i schopnost soustředění. Zvyšuje dodávku okysličené krve do periferních částí těla a tak se podílí na jejich prokrvení (syndrom studených rukou a nohou) a tím pomáhá zajišťovat vydatnější přísun výživných látek i odplavení škodlivin.

Ginkgo biloba je vyhledávaným podpůrným prostředkem při nedoslýchavosti či "zvonění" v uších, kde se výborně uplatní a kde znamená úlevu od potíží

Pomáhá při migréně, závratích a poruchách motorických funkcí , při poruchách periferního prokrvení a žilní nedostatečnosti , při snížení intelektuálních schopností a ztrátě paměti, při studených končetinách

 Užití: 15 kapek před jídlem, 3x denně

13

Jitrocel velký D3  (Plantago major)

Působí na bolesti zubů, neuralgii obličeje, zánět trojklaného nervu, únik moče, časté močení,

 Použití: 3x 8 kapek před jídlem

14

Kaštan koňský – květ  mazání  (jírovec maďal)

Pomáhá na trombózu, záněty žil, křečové  žíly, hemeroidy, bércové vředy, mozkové příhody, otoky, záněty, vyčerpanost, svalová únava nohou

Užití : 2x denně  potřít  na postižená místa

15

Kaštan koňský – plod , tinktura  D3  (Aesculus)

Působí na křečové žíly, vrátník, zácpa, hemeroidy, potíže s křížovou kostí , potíže s rameny, konečník

Použití: 3x denně 9 kapek před jídlem

16

Ostropestřec mariánský.  Tinktura D 3 CARDUUS MARIANUS

Prvořadé použití ostropestřce je na všechny druhy jaterních onemocnění. Jeho semena se považují za vůbec nejlepší lék na játra. Spolu s játry léčí také žlučník, který se nazývá „tiskovým mluvčím jater“ (jakmile má člověk problémy se žlučníkem, signalizuje to špatný stav jater) a některé další nemoci trávicího ústrojí. To, že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčebnou hodnotou, dokazují jeho další možnosti uplatnění. Droga napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systému, pomáhá při migrénách a závratích. Celkově posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.

Užití: 3x5 kapek po jídle

 

17

Kopřiva dvoudomá – tinktura  D3 (Urtica urens)
zvyšuje odolnost proti infekcím, čistí krev  a vyhání jedy z těla tím, že rozpouští odpadní produkty látkové výměny a zároveň podněcuje ledviny ke zvýšenému vylučování moči. Navíc čistí celý trávicí trakt a zvyšuje obranyschopnost.  Jako vynikající čisticí prostředek pomáhá  po zimním období k očistě organizmu, proti  revmatismu, dně, nečisté pleti, různých alergiích, při chorobách jater a žlučníku, ledvin a močových cest. Obsah vitaminu V bylině zabraňuje krvácení, snižuje  hladinu cukru v krvi, užívá se  při chronických katarech plic,  má i povzbuzující účinky na kostní dřeň, napomáhá krvetvorbě. Osvědčila se při chudokrevnosti, při velké ztrátě krve a všude tam, kde chybí základní výživa.

Užívání:  3x denně  po jídle , 10 – 15 kapek  -  4 týdny a po týdenní přestávce možné začít znovu, děti od 3 let 3 kapky , do sklenice vody nebo čaje.

18

Lopuch  tinktura  D 3 (zevně i vnitřně) ARCTIUM LAPPA L.

Podporuje látkovou výměnu, je močopůdná, podporuje činnost ledvin a odstraňování  zplodin z těla,, podporuje růst vlasů, Působí na lupénku, akné, atopický ekzém, plošný ekzém, proti pocení v podpaží.

Užití:  3x denně 8 kapek před jídlem

19

Máta peprná  tinktura D4 (Mentha piperita)

Zklidňuje zažívací ústrojí, působí na poruchy trávení, příznaky dráždivého tračníku a jiné zažívací potíže, svalové bolesti, zmírňuje kašel a slizniční městnání způsobené nachlazením nebo alergií, působí na plynatost a nadýmáni.

Užití: 3x denně 8 kapek před jídlem

20

Meduňka - tinktura  D4 (Melissa oficinalis)

Působí na nespavost, podráždění , při nadýmání, nechutenství, bolestivé menstruaci, vysokém krevním tlaku a migréně, pocity strachu a úzkosti, žaludeční neurózy, bušení srdce, křeče v žaludku

Užití: 3x denně 10  kapek před jídlem

21

Měsíček lékařský – tinktura D4 (Calendula oficinalis)

Významné přírodní antibiotikum proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater, prospěšný našemu metabolismu. Podporuje pocení, je vhodný i při nachlazení. Je to významný antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a tím chrání buňky našeho těla před poškozením.

Užití: 3x denně 8 kapek před jídlem

22

Pampeliška – tinktura  D3 (taraxacum oficinale)

Působí na žlučník, játra, ledviny a zažívací trakt, žloutenku. Podporuje trávení a látkovou výměnu. Působí jako antirevmatikum, je močopůdná pomáhá při poruchách ledvin a močového měchýře a revmatismu.

Užití: 3x denně 10 kapek před jídlem

23

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) D0, D3

Působí při nachlazení, usnadňuje odkašlávání, odvádí hlen z dechových orgánů, mírní nadměrnou tvorbu hlenu (a zvyšuje tvorbu hlenu při suchém kašli a suchých sliznicích  a mírní zánět. Dále při různých kožních, střevních, krčních, ústních a průduškových (inhalace směsi silic) problémech a při léčbě poranění.

Při zánětech mandlí, bolestech v krku, při hnisání zubů, zánětů hrtanu a ústní dutiny, při krvácení dásní, parodontóze a při uvolněných zubech – kloktání a výplachy.

Užití: 4x denně  7 kapek před jídlem

24

 

25

Třapatka nachová - tinktura D2,D4,D6  (Echinacea angustifolia)

Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti, infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Echinacea působí tak, že stimuluje buňky imunitních systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Navíc podporuje v buňkách tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon. Tyto účinky jsou však relativně krátkodobé, takže je vhodné užívat echinaceu během akutní infekce v krátkých intervalech – vždy po několika hodinách. Echinaceu lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzému, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.

Užití:10 kapek 4xdenně  užívat nanejvýš osm týdnů a znovu pokračovat až po osmidenní přestávce. Užívat se může s jídlem i nalačno. Nekombinovat s antibiotiky. Echinacea obsahuje látku, která pálí na rtech a na jazyku, užívá-li se v tekuté formě.

26

Třezalka tečkované D3 (hypericum perforatum)

Působí na funkční i sklerotické deprese,  uskřinutí a poranění nervů a svalů , stavy po otřesu mozku,  poruchy menstruace, rozlámanost.

 Použití: 3x denně 7 kapek před jídlem

27

Vlaštovičník  větší – tinktura   D3 (chelidonium majus)

Je jednou z nejuniverzálnějších tinktur vůbec.  Působí na všechny orgány látkové výměny (žlučník, slezina, slinivka, žaludek, játra. Pomáhá při potížích vyvolaných dysfunkcí žlučníku – při   bolestech kloubů, léčí kožní potíže  - lupénku, pomáhá se zažívacími problémy přejedení, pálení žáhy.

Užití: 3xdenně 15 – 30 kapek.

28

 

Zázvor – Zingiber officinale Rosc. – D 3

Zázvor je antiseptický, protihorečnatý, protizánětlivý, stimulující a tonizující. Podporuje chuť k jídlu. Pomáhá proti žaludečním nevolnostem a zažívacím potížím. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech. Těhotné by ho měly užít ráno, než vstanou z postele a po požití ještě chvíli poležet. Dále působí při prevenci chřipkových onemocnění, zejména střevní chřipky. Podává se při nachlazení, chřipce, uvolňuje hleny i při alergiích. Silice mírně dráždí, dezinfikuje a prokrvuje pokožku. Pomáhá i při bolestech hlavy a stavech napětí.

Užití: 3x denně – 9 kapek (nebo na masáže zatuhlých svalů

29

Sedmikráska – D3 (bellis perennis L.)

Pro podporu vykašlávání, kloktání, bércové vředy, močové cesty, při astma uvolňuje křeče, zevně ekzémy, lupénka, lišej, vyrážky, akné, vrásky, nehojící se rány,

Užití: 3x denně 8 kapek před jídlem

30

Kostival lékařský D3

Působí na hojení zlomenin, zhmožděnin, chrání sliznice, léčí žaludeční vředy, na atrofii sliznic (staří lidé) , bércové vředy, hemeroidy, nehojící se rány, kožní záněty, vředy, napomáhá vykašlávání hlenů, na zánět močových cest. Vhodná kombinace s mastí.

Užití: 3x denně 9 kapek

31

Škumpa  (Rhus toxicodendron)   D6

Působí na akutní revmatismus, neuralgie, lumbágo – ústřel, ischias, svaly a klouby, slizníce, žaludek, střeva, periferní nervy, ztuhlost a bolesti zad,  vyrážky se svěděním, bolesti z chladu a vlhka, z přetažení, namožení.

Užití: 3x denně 4 kapky před jídlem

32

YUKA vláknitá  – D6  (yucca shidirera)

Podporuje detoxikaci těla ,zbavuje organismus škodlivých látek a zplodin metabolismu , urychluje látkovou výměnu , zlepšuje vstřebávání a trávení živin ,ochrana před toxikémií v důsledku hnití potravy v tlustém střevě , ochrana před rakovinou žaludku a střev, zlepšuje trávení, posiluje a reguluje vylučovací procesy ,snižuje cholesterol , zlepšuje imunitu, používá se při opakovaných herpetických atakách a virových zánětech plic , zlepšuje stav žlučníku, slinivky a případně jater ,pomáhá při zlepšení stavu při zánětech kloubů (arthritis), zlepšuje stav kůže např. akné, zpomaluje procesy stárnutí, celkově zlepšuje odolnost a obranyschopnost organismu.

Užití: 5 kapek 1x denně po jídle nakapat do vody

33

Ananas D1

Obsahuje mnoho vitamínů, především B12, C, E a různé minerální látky a stopové prvky (draslík, hořčík, vápník, zinek, železo). Nejdůležitější látkou je však enzym štěpící bílkoviny – bromelain. Ten likviduje ve střevech cizopasné červy a bakterie vyvolávající průjmy a zároveň štěpí bílkoviny v potravě na aminokyseliny, zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak, rozpouští usazeniny na stěnách cév, pomáhá odvádět z těla škodliviny a uvolňuje svalové napětí a svalové křeče. Pomáhá z těla vylučovat nadbytečné tuky a zlepšuje jejich spalování, pomáhá při hubnutí.

Užití: 3x denně 30 kapek  do trochu vody nebo čaje

34

Kontryhel žlutozelený. D4

Pomáhá při vnitřních zánětlivých chorobách, jako jsou žaludeční a střevní katary, při průjmech, revmatismu, otylosti, při nepravidelné a bolestivé menstruaci, nespavosti a bolestech hlavy. Zlepšuje činnosti metabolismu (výměny látkové), pro redukční dietu na snižování nadváhy . Kromě toho podporuje zdravý spánek a zklidňuje nervy. Pomáhá při teplotách a vnitřních zraněních, zklidňuje bolestivou menstruaci. Posiluje nervovou soustavu a čistí krev. Velice dobře pomáhá při potížích (i nervových)  v těhotenství a kolem porodu, jako jsou obavy z porodu, deprese po porodu i těhotenské zvracení. Je vhodný jako prevence k ulehčení přechodu.

Užití:3x 7 kapek před jídlem do vody nebo čaje